D&B D-U-N-S Numarası

  1. D&B D-U-N-S® Numarasının Açılımı Nedir?

D-U-N-S®, "Data Universal Numbering System" ifadesinin kısaltmasıdır. Dun & Bradstreet tarafından dünya çapındaki firmalara atanır ve genellikle DUNS Numarası olarak bilinir.

  1. D&B DUNS Numarası Nedir?

DUNS Numarası, 500 milyonun üzerinde firma ve bu firmaların grup bağlantılarının kayıt altına alınmasını sağlayan özgün ve dokuz haneli numaralandırma sistemidir.

Şirketlerin ülkelerde bulunan resmi sicil kayıtlarının uluslararası veri tabanında kullanılmasını sağlamayı amaçlayan, ticari kuruluşlar için tüm dünyada geçerli firma kimlik numarası olarak da tanımlanmaktadır.

  1. D&B DUNS Numarasında Hangi Bilgiler Bulunur?

DUNS Numarası, bir şirketin firma künye bilgilerini (firma adı, adresi, telefon numarası vb.) ve kurumsal firma ilişkilerini (merkez, şubeler, yan kuruluşlar vb.) içererek potansiyel iş ortaklarına firma hakkında bilgi vermektedir.

  1. D&B DUNS Numarası Nerelerde Kullanılır?

Dünyanın önde gelen standart belirleyici organizasyonları tarafından kullanılan DUNS Numarası, Avrupa Topluluğu, Birleşmiş Milletler, ABD Federal Hükümeti, FDA, Apple ve Google gibi 50’nin üzerinde özel ve kamu kurumu tarafından da benimsenmiş olup kullanılmaktadır. Uluslararası ihale başvuruları, iş ortaklıkları, tedarik zinciri yönetimi gibi birçok alanda güvenilirlik değerlendirmeleri için kullanılır.

  1. D&B DUNS Numarasının Amacı Nedir?

DUNS Numarası, firmaların güvenilirliğini sağlamak ve güvenli bir kimlik kaydı sağlamak amacıyla kullanılır. Firma künye bilgilerini ve kurumsal ilişkilerini içererek, firma hakkında detaylı bilgi sunar.

  1. D&B DUNS Numarasını Nasıl Alabilirim?

DUNS Numarasını almak için, D&B Worldwide Network üyesi ve Türkiye’deki tek yetkili DUNS Numarası sağlayıcı olan CRIF Türkiye'ye dunstalep@crif.com e-posta adresinden başvuruda bulunabilirsiniz.

  1. D&B DUNS Numaramı Nasıl Güncelleyebilirim?

DUNS Numaranızı güncellemek için, D&B Worldwide Network üyesi CRIF Türkiye ile dunstalep@crif.com e-posta adresinden iletişime geçebilirsiniz.

  1. D&B DUNS Numaramla Ne Yapabilirim?

DUNS Numaranızı kullanarak potansiyel iş ortaklarına güvenilir bir referans sunabilir, şirketinizin ticari itibarını artırabilirsiniz. Ayrıca, dünya genelinde tanınmış bir kimlik numarasına sahip olarak, uluslararası iş ilişkilerinde avantaj sağlayabilirsin

D-U-N-S talebiniz için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.